Matcha valmistamine

Blogi

Kommenteeri

Autentse matcha rohelise tee valmistamises ei ole midagi keerulist!

Hiinas ja Jaapanis aastasadu tuntud ja hinnatud matcha rohelise tee suur võidukäik Ameerika Ühendriikides ja Euroopa riikides algas 2015. aasta paiku. Kui Eestis oli matcha veel 2000. aastate alguses üksnes äärmiselt toiduteadlike inimeste pärusmaa ning siinsed restoranid ja söögikohadki suhtusid sellesse imelisse rohelisse pulbrisse pigem ettevaatlikult, siis tänaseks on olukord omajagu muutunud. Matcha rohelise tee leiab paljude toidukohtade joogikaardilt ning kohti, kust kvaliteetset matchat osta ja tellida saab, tekib samuti üha juurde.

Mõistagi müüme ka meie oma e-poes üksnes autentset, Jaapanist pärit matcha rohelist teed.

Matcha rohelise tee õige valmistusviis võib esmapilgul näida keerukas, kuid tegelikkuses selles midagi üle jõu käivalt keerulist ei ole. Küll aga kuuluvad traditsioonilise matcha tee valmistamise juurde spetsiaalsed tarvikud: bambusest lusikas (tegelikkuses pigem kaarja otsaga pulk) ehk chashaku ning samast materjalist vispel ehk chasen, samuti lamedapõhjaline kauss chawan. Teepulbri eelnevaks sõelumiseks võib kasutada ka roostevabast metallist sõela. Muidugi ei juhtu midagi ka siis, kui bambusest tarvikute asemel pruukida tavalist teelusikat ja kaussi – matcha rohelise tee kasulikkus ei kannata selle all mingil viisil.


Matcha valmistamist tuleb ootuspäraselt alustada veel keetmisest. Seejärel tuleks valada matcha valmistamiseks kasutatavasse kaussi umbes kolmandiku jagu kuuma vett ning segada seda chasen’iga. Kirjeldatud tegevuse mõte on kaussi soojendada ning vispli bambusest harusid pehmendada. Seejärel kallatakse vesi kausist ära.

Nüüd tõstke kaussi üks kuhjaga chashaku täis matcha pulbrit, lisage silma järgi paar supilusikatäit kuuma vett ning segage aeglaselt vispliga läbi, et pulber vees ühtlaselt lahustuks. Seejärel kallake kaussi umbes kahe kolmandiku jagu kuuma vett (mitte keeva, parim temperatuur on 70-85 kraadi). Segage kiirelt vispliga, kuni tekib ilus heleroheline vaht. Jooge matcha teed otse kausist ja nautige! Kuna matcha võib maitselt üpriski mõrkjas olla, serveeritakse selle juurde sageli ka mõni väike maiustus.

Matcha tee nautlejatel tasub teada, et Jaapanis on matcha rohelisel teel ka selle kanguse järgi erinevad nimetused: kergema tee ehk usucha jaoks segatakse kaks teelusikatäit matcha pulbrit kolmveerandi tassi veega, kangema tee ehk koicha tarvis aga suisa kuus teelusikatäit matchat sama koguse veega.



Matcha sobib suurepäraselt ka hommikuse kohvi asendajaks!


Kohv on kogu maailmas populaarseim hommikujook, mida erinevate uuringute põhjal eelistab üle 80% inimestest. Sageli juuakse kohvi just selle ergutava / äratava toime tõttu, mis tuleneb joogi kofeiinisisaldusest. Kohvi juures on energialaeng tuntav ja kiire kohe pärast selle joomist, kuid mõne tunniga saadud energianivoo väheneb. Matcha roheline tee sisaldab kofeiini kolmandiku sellest, mis leidub kohvis, kui koostöös aminohappe L-teaniiniga vabaneb matcha kofeiinist saadav energia järk-järgult ning stabiilne energialaeng vältab kuni kuus tundi pärast matcha tee joomist. Tänu dopamiinile ja serotoniinile aitab matcha tee joomine ka keskenduda, parandab tuju ja mälu. See kõik teeb matcha rohelisest teest ideaalse alternatiivi kohvile.

Lisaks traditsioonilisele tee valmistamisele kasutatakse matchat üha enam ka toiduvalmistamisel. Eriti toreda värvi- ja maitsenüansi annab matcha roheline tee erinevatele küpsetistele ja magustoitudele, aga ka näiteks nuudlitele ja jäätisele. Samuti saab matcha rohelise teega valmistada eri jooke latte’st ja jäätisekokteilist õhtuste alkoholi sisaldavate kokteilideni välja. Matcha kasutamise võimalusi on palju ja kindlasti kirjutame neist edaspidi ka lähemalt.


Lisa kommentaar

Email again: